Abbas Ahmed – Min Digo Tê Bê

365
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 08 Haz 2017 tarihinde yayınlandı

Abbas Ahmed – Min Digo Tê bê

**

30 Mart 1969 yılında Suriye’nin Şalhmiye şehrinde doğan Abbas Ahmed, yine burada müzik eğitimi aldı. Müzik çalışmalarına 1990 yılında başladı. Aldığı müzik eğitimiyle Suriye’de 1990 ile 1996 yılları arasında toplam 5 albüm çıkardı.

1996 yılından itibaren Suriye’den ayrılıp Almanya’nın Münster şehrine yerleşen Abbas Ahmed, aynı yıllarda bir grup kurdu. Grubu ile başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde konserler verdi ve kültürel etkinliklere katıldı.

Almanya’da profesyonel olarak Deynek, Barana Tirsê ve Mevana Xewnê isimli albümlerini çıkardı. Abbas Ahmed, dünyadaki müzik türlerinin Kürt müziğine uyarlanması sürecinde ve bu uyarlamada başarı sağlayan sanatçılar arasında, kendine bir yer edinen sayılı sanatçılardan biridir.

Suriye’de iken almış olduğu müzik eğitimi, yaptığı pop tarzındaki albümleri ve eğilimleri, Almanya’ya gittikten sonra daha da olgunlaştı. Almanya’da rock tarzına da ilgi duyan sanatçı, eserlerinde pop ve rock türlerinin sentezini uygulamaya çalıştı.

Kürt ezgilerinin geleneksel yapısından uzaklaşarak farklı tarzlarda da kullanılabileceğini kanıtlayan ve çok başarılı örnekler sunmuş bir sanatçı olan Ciwan Haco’dan, genç kuşak Kürt sanatçıları gibi Abbas Ahmed’de etkilenmiştir. Eserleri özellikle büyük şehirlerde yaşamını sürdüren Kürt gençlerinin beğenisini kazanmıştır.

iTunes Üzerinden İndirebilirsiniz…

https://itunes.apple.com/us/album/mevana-xewn%C3%AA/id652247713

Hun Dikarin Me Li Ser Sosyal Medyayê Jî Bişopînin…

YOUTUBE https://www.youtube.com/sesmedia
FACEBOOK https://www.facebook.com/sesmediaresmi
TWITTER https://www.twitter.com/sesmediaresmi
INSTAGRAM https://www.instagram.com/sesmedia

Stranê Di Albuma Mêvana Xewnê

1- Besna
2- Bikeve Xewnê
3- Hey Hey
4- Kezîzerê
5- Li Ser Dike
6- Min Digo Tê Bê
7- Nasîba
8- Nazika Min
9- Şewqo
10- Ya Mina

» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor